ORIW 2014 – 2015 Raporu BM’de

Conseil pour la Justice, l'Egalité et la Paix

ORIW 2014 – 2015 Raporu BM’de

COJEP International’ın bünyesinde yer alan ORİW dün Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisinde ‘Medyada İslamofobi’ konulu konferans gerçekleştirdi. İslamofobi ve Irkçılığa karşı çalışmalarıyla bilinen ORIW gerçekleştirdiği konferansta katılımcılara 2014-2015 çalışma raporunu sundu. COJEP Genel Sekreteri Celil Yılmaz Avrupa’da ciddi anlamda İslamofobi hastalığı olduğunu belirterek, ‘Biz birlikte yaşamak için bu hastalığa karşı savaşmalıyız eğer bu hastalığa karşı önlem alınmazsa vatandaşlar arasında yeni bir Berlin Duvarı inşa edilecektir, bu korkunç birşeydir’ dedi.

Avrupa’da medya dilinde giderek artmakta olan islamofob söylemlere dikkat çekmek için düzenlenen konferansın moderatörlüğünü MRAP’ın eski eş başkanı Glanfranco Fattorini yaptı. Konferansa konuşmacı olarak COJEP Genel Sekreteri Celil Yılmaz, Fransız Yahudi Birliği barış sözcüsü Georges Gumpel, İslam İş Birliği Teşkilatı Daimi Heyeti daimi gözlemcisi Slimane Chikh, ORIW sözcüsü Cinzia Mantoni, FIOE halkla ilişkiler departmanından Karim Chemelal katıldı.

Avrupa’da İslamofobi’nin yanı sıra Antisemitizm’inde olduğuna dikkat çeken Celil Yılmaz, ‘COJEP uzun yıllardır bunlarla savaşıyor, terörizmin rengi, dili, dini, ırkı yoktur, biz bunların hepsine karşı olmalıyız’ açıklamalarında bulundu. Avrupa’da 2015 in ilk yarısında 274 islamofobik olay yaşandığından bahseden Yılmaz, ‘Medya bilinçli olarak insanları islamofobi’ye sürüklüyor. Mesela Cumhuriyetçilerden birisi medyaya Avrupalıların beyaz olduğunu söylemiş bunu da medya gururla paylaştı, COJEP’te insanların birlik olarak bu medya söylemlerine karşı çıkmasını istiyor’ dedi.

11 Eylül olaylarından sonra ortaya İslamofobi diye bir söylem atıldığını belirten Fattorini, Bu söylemle terörist olarak müslüman araplar hedef gösterildi’ diye konuştu.

İslamofobi diye ismi konulmuş şey düşünce özgürlüğüne karşı bir söylemdir’ diyen Yılmaz, Charlie Hebdo olaylarından sonra doğu ülkelerine karşı medya bir nefret söylemi yarattı, Almanya’da islama karşı sağcıların ırkçı çıkışlarını başladı. bu olanlarda insanlığa karşı bir ihanettir’ açıklamalarında bulundu.

ORIW sözcüsü Cinzia Mantoni ise İslamofobinin daha çok Fransa’da yaşayan insanlar arasında olduğunu dile getirdi.

Karim Chemelal, medyadaki haberlerin çok tehlikeli olduğunu ve sosyal medyanın avrupayı başka bir yöne sürüklediğini belirterek, ‘Gençleri eğitime yönlendirmeliyiz, sosyal medyaya karşı dikkatli olmalıyız’ açıklamalarında bulundu.

Laisser un commentaire

fr_FRFrench